Saat Yükleniyor...
Kpss Hakkında
Tarih : 2011.07.28  23:07:35
Kpss Hakkında Tüyolar

KPSS NEDİR?

Kısa adı KPSS olan Kamu Personeli Seçme Sınavı kamudaki personel ihtiyacını karşılamak amacıyla ilk kez 1999 yılında DMS (Devlet Memurluğu Sınavı) olarak gerçekleştirildi. Daha sonra sınavın adı KMS (Kurumlar İçin Merkezi Eleme Sınavı) ve en sonunda da KPSS olarak değiştirildi.

 

KPSS’NİN UYGULANIŞI

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), birçok devlet kurumuna memur alınması için gerçekleştirildiğinden, sınava farklı alanlardan giren adaylar için farklı uygulamalar yapılmaktadır.

 

KPSS-A NEDİR?

KPSS-A Kadroları; müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı ile kaymakam adaylığı başta olmak üzere üst düzey memurluk kadrolarından oluşmaktadır. A grubu kadrolara alımlar her yıl yapılmaktadır. ÖSYM’nin sınav sonucunda belirlediği 120 farklı puan türünden kurumun kendi seçtiği puan türüne göre alımlar gerçekleşmektedir.

 

KPSS-B NEDİR?

KPSS-A Kadroları dışında kalan kadrolardır. B grubu kadrolara alımlar 2 yılda bir (çift yıllarda) yapılmaktadır. Lisans mezunlarına yönelik B grubu kadrolar için P3 puan türü ile alım gerçekleştirilmektedir. Mühendis, tekniker, teknisyen, memur, psikolog, mimar, veteriner vb. tüm kadrolar KPSS-B grubu kadrolarda yer almaktadır.

 

KPSS-ÖĞRETMENLİK NEDİR?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen öğretmen atamalarında KPSS P 10 puan türü kullanılmaktadır. Adayların her yıl yapılan Genel Kültür – Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri sınav sonuçlarına göre P 10 puanları oluşturulmaktadır.

Bu haber toplam 3322 defa okunmuştur

Bu içeriği görüntüleyebilmek için Adobe Flash Player yüklemeniz gerekmektedir!

Get Adobe Flash player

Eğitim


YAZARLAR
Eda Öndül
Sözleşmeli Öğretmene Sözleşmeli Evlilik
HAFTANIN ÇOK OKUNANLARI
ANKET
2011 Kpss Nasıldı?
Kolay
Zor
Yorumsuz
  
Türkiye'deki Kurslar
VİDEOLAR
Copyright © Açı Akademi | KPSS A | KPSS B   | Anasayfam Yap | Favorilere Ekle | Künye | Talep | İletişim
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.